Jak na to

Artikulačních cvičení - postup navození a procvičení hlásek

Necvičte jen "písmenka"

Většinou kromě samotného nácviku hlásky, slovíček a vět zadá logopedka k procvičování i další aktivity, které pomáhají řešit problém konkrétního dítěte. Tak třeba děti, které mají nedostatky v motorice úst a jazyka, dostanou za úkol cviky na obratnost a posílení jazyka, kam patří například i pití a hry s brčkem. Děti, které nedokážou sluchem dobře rozlišit hlásky a pak je v řeči zaměňují, dostanou například za úkol hry na procvičení sluchového rozlišování, rytmické hry, slabikování či hláskování slov. Možností je více a každé dítě potřebuje něco jiného.

Veliká výhoda je, že mnoho těchto hříček děti vůbec nevnímají jako logopedii. Jsou ochotné je cvičit, i když slovíčka a básničky se jim dávno znechutily. Neznám dítě, které by nebylo ochotné cvičit s bonbónem obratnost jazyka nebo pít brčkem! Přitom správně zvolená aktivita, která řeší příčinu problému, může pomoct nápravě hlásky stejně dobře nebo lépe, než (u nás nenáviděné) opakování slovíček.

Nevýhoda je, že tyto hříčky jako logopedii často nevnímají ani rodiče :-). Myslím, že rodiče tyto úkoly někdy podceňují. Považují je jen za nějaký okrajový doplněk terapie. Věnují se jim jen chvíli a pak se zase trápí už jen nově zadanými slovíčky a básničkami. Nám ale třeba systematické posilování jazyka a dlouhodobé pití brčkem opravdu pomohlo k velkému pokroku. Marně jsme se předtím trápili hláskami, když byl jazyk na ně slabý.

Takže když už vás logopedie nebaví, zkuste do domácího tréninku zařadit více cviků a her z této kategorie podpůrných aktivit. Začněte na ně pohlížet jako na plnohodnotnou součást logopedie a střídejte je se samotným nácvikem hlásky. Je to zábavnější!

Jana Soukupová | © 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky