Jak na to, pusťme se do toho

Čím mladší dítě je, tím kratší je čas, po který udrží pozornost a ochotu spolupracovat. 5, 10 či 15 minut logopedického cvičení denně Vás odmění, v podobě pokroku v řeči, o dost více než půl hodiny dvakrát týdně. Máte na sebe se svým synem či dcerou celý den? Zkuste trénovat krátce i vícekrát denně a budete ještě úspěšnější. I pokud jste dospělí a vyhledáváte chvilky pro upevnění svých řečových návyků, přiblížíte se rychleji ke svému cíli.
Kdy trénovat?
Pokud se Vašemu dítku trénovat nechce, zkuste cvičit každý den ve stejnou dobu (např. 10 minut před oblíbeným televizním pořadem, před či po jídle...) a vydržte. Některé dítě nechce spát, vstávat či jíst a také si zvykne, kdy je čas spánku a jídla. Myslete na to, že Váš budoucí školák či školačka bude mít náskok před ostatními, i když teď má o povinnost více.

Kde trénovat?
Trénujeme hrou.

Znovu platí, že čím je dítě mladší, tím více by mělo trénink vnímat tak, že si hraje. Jsou cvičení, která je potřeba "vysedět" u zrcadla (přípravná cvičení k zpřesnění artikulačních pohybů, cvičení motoriky jazyka apod.) a stále se opakují. Vydržte, bude veseleji. Přijdou slovíčka s obrázky, říkanky, i příběhy.

Dokud ale neupevníme základy, nemůžeme se posunout dále (představte si dům se špatně postavenými základy...). V určité fázi je možné upevňovat hlásku v běžné řeči i cestou v dopravních prostředcích či na hřiště, na výletě, apod.
Jak trénovat?
Od svého logopeda víte co trénovat a jak. Už je pro Vaši ratolest cvičení okoukané? Zapojte svou tvořivost a zahrajte si s obrázky pexeso, schovejte je po bytě a navigujte k nim své dítě, pozměňte cvičení tak, aby bylo trochu jiné. Uvidíte, funguje to skvěle!

Dětí s řečovými vadami přibývá. Proč?
Má to několik důvodů. Zaprvé je to nedostatečná komunikace v rodině, zadruhé si dnešní děti málo hrají samy se sebou. Místo toho, aby si povídaly s hračkou, tak si sednou k počítači, a protože práce se strojem je neverbální, nekomunikují. Zatřetí se u dětí výrazně zhoršuje motorika mluvidel.

V současné době, kdy narůstá počet dětí s narušenou komunikační schopností, je obzvlášť důležité věnovat pozornost prevenci vzniku řečových poruch. Na prevenci primární, tedy prvotní, se podílí rodiče dítěte a rodina. Ne všem poruchám řeči můžeme předejít poctivou prevencí. Celá řada řečových poruch vzniká na základě dědičnosti, poškození centrální...

Pokud vás potkala ta šťastná událost a stali jste se rodiči, pak vás jistě zajímá celá řada věcí týkajících se vašeho miminka. Vývoj řeči u dítěte začíná již jeho narozením. Prvním hlasovým projevem je křik. Tím miminko oznamuje, že je na světě a potřebuje vás. Křik, který uslyšíte po porodu dítěte je reakcí organismu na změnu prostředí.

Pohybová aktivita provází člověka po celý život prakticky od narození. V současné době se však na pohyb zapomíná, a to především u dětí.

Jana Soukupová | © 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky